PRESS

Rahvaride sündroom
Savisaar plaanib raamatutulu eest õunaaia rajada
Savisaar kritiseeris Mauno Koivistot
Edgar Savisaar – ühiskonna lõhestaja?
Savisaar tõlgib memuaariraamatu mitmesse keelde
Savisaar süüdistab Lauristini ühiskonna lõhestamises
Edgar Savisaare suur jutustus
Savisaar - Eesti pärispatu sümbol
Savisaare joonlaud

Rahvarinde sündroom
Rein Veidemann

«Rahvarinde sündroomi» kujundamine sai alguse kodanike komiteede restitutsionalistliku liikumise algatamisega 1989. Eestlased löödi kahte lehte, Eesti Vabariigi kodanikeks ja ülejäänud rahvaks. /…/
Sellest kõigest võib dokumentaalsel alusel lugeda professor Rein Ruutsoo doktorimonograafiast «Civil Society and Nation Building in Estonia and the Baltic States» (Rovaniemi, 2002). Täiendavalt ka Edgar Savisaare raamatust «Peaminister» (Tartu, 2004).

Postimees 09.02.2005
http://www.postimees.ee
Savisaar plaanib raamatutulu eest õunaaia rajada

«Ilmselt pole nende arvutuste tegijal aimugi, kui palju ühe raamatu väljaandmine ja reklaamimine maksab. See raamat pole tehtud kasu saamise eesmärgil,» kinnitas Savisaar. «Kui ta tõesti peaks mingit väikest kasumit andma, siis plaanin kevadel rajada Hundisilmale õunapuuaia.»

PM Online 20.01.2005
http://www.postimees.ee
Savisaar kritiseeris Mauno Koivistot

Helsinkin Sanomat refereerib Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare äsjailmunud raamatut ning vahendab, et Savisaare hinnangul tegutses osa Soome poliitikuid 1990.-te aastate alguses Eesti iseseisvuspüüdlusi takistavalt.

PM Online 18.01.2005
http://www.postimees.ee
Edgar Savisaar – ühiskonna lõhestaja?

Marju Lauristini nimel vastab Postimehes Tarmo Seliste, kelle arvates on Edgar Savisaare mälestusteraamat üles ehitatud süüdlaste otsimisele ning poliitilisele võitlusele vasakpoolsete valijate eest.

Postimees 14.01.2005
http://www.postimees.ee
Savisaar tõlgib memuaariraamatu mitmesse keelde

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar kavatseb oma peatselt ilmuva raamatu “Peaminister. Eesti lähiajalugu 1990–1992” tõlkida vähemalt nelja keelde. Võimalik on tõlge inglise, vene, hispaania, soome ja saksa keelde.

PM Online 08.01.2005
http://www.postimees.ee
Savisaar süüdistab Lauristini ühiskonna lõhestamises

Postimees kirjutab, et Keskerakonna esimees Edgar Savisaar süüdistab oma mälestusteraamatus endist võitluskaaslast, üht praegust nimekamat sotsiaaldemokraati Marju Lauristini ühiskonna varanduslikus lõhestamises kaheks Eestiks.
Postimehe vahendusel leiab Savisaar, et Lauristin tegi 20. augustil 1991 heaks kiidetud taasiseseisvumise lepet ette valmistades Eesti Komiteele järeleandmisi, mis tõukasid suure osa rahvast viletsusse.

Postimees 08.01.2005
http://www.postimees.ee
Edgar Savisaare suur jutustus

Postimehe toimetaja Rein Veidemann kirjutab, et Edgar Savisaare mälestusteraamatu “Peaminister” näol on ühelt poolt tegemist “ajastu sündmuste, ideede ja neid teostanud inimeste allikaviidetega «portreteerimise», analüüsi ja hinnanguga – seega ajalookirjutusega –, teiselt poolt on see mälestusraamat, milles keskseks tegelaseks tõuseb Savisaar ise oma arutluste, kõhkluste, teeside ja hüpoteeside ning seisukohavõttudega. Paistab küll, et just «Peaministri» kohta võib kasutada kirjandusteoorias modernismi keskse mõistena sõnastatud «suurt narratiivi» («suurt jutustust»), mille lammutamist peetakse postmodernistide poolt pühaks teoks.”

Postimees 08.01.2005
http://www.postimees.ee
Savisaar - Eesti pärispatu sümbol

Eesti Ekspressi ajakirjanik Andrei Hvostov kirjutab: “Eesti taasisesivumise suures mängus osales neli jõudu. Üks neist oli Rahvarinne, mille üldtunnustatud juht Savisaar tõusis üleminekuaja valitsusjuhiks. Taasiseseisvumine, nagu see ajaloos sündis, oli Savisaare võitlus kõigi kolme ülejäänud jõu vastu. /…/ Raske on öelda, keda nendest kolmest jõust vihkas Savisaar kõige enam. Või tuleb siin nüansseerida – inernatse ta vihkas, “Vaba Eestit” põlgas, Kodanike Komiteed jälestas. Savisaare suurim teene on üheageselt ka tema suurim kuritegu. Ta tegi Eesti ajaloo vaesemaks, röövides rahvuselt kangelasliku episoodi – ta tegi kõik endast oleneva, hoidmaks ära verevalamise N Liidust vabanemisel.”

Eesti Ekspress, 13.01.2005
http://www.ekspress.ee
Savisaare joonlaud

Reklaamiüliõpilane Raimond Kaljulaid leiab oma raamatututvustuses: “Edgar Savisaare mahuka monograafia valguses muutub ka see, kuidas vaatame tänase päeva poliitikategemisele. Kui hämmastavalt selgesti paistab vahel välja, milline pisiisiksuste armee on meie tipp-poliitika vallutanud.
Ajaloolise kohtu kartuses ei saa valitseja astuda ühtegi kergemeelset või mõtlemata sammu. See ongi poliitilise vastutuse põhisisu. Ka päevakaja ees säramisest ei piisa, omaaegsete kiit on sama väärtusetu kui eilse päeva ajaleht.”

Õpetajate leht, 14.01.2005
http://www.opleht.ee